Sâmbătă, 19 Noiembrie 2022

În perioada 20-26 noiembrie 2022, în Arhiepiscopia Iașilor vor avea loc următoarele evenimente

Duminică, 20 noiembrie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși sfințirea demisolului bisericii în Parohia Sfinții Trei Ierarhi Bejeni-Humulești, orașul Târgu Neamț, jud. Neamț, Protopopiatul Târgu Neamț.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie și va săvârși sfințirea casei sociale în Parohia Sfântul Ierarh Spiridon Movileni, com. Movileni, jud. Iași, Protopopiatul Iași 1.

Luni, 21 noiembrie - Intrarea în Biserică a Maicii Domnului

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie cu ocazia hramului la Schitul Vovidenia Neamț.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie cu ocazia hramului la Mănăstirea Peștera.

Biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Oneaga, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfânta Treime Copălău, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Importanța rugăciunii în viața creștinului, de Pr. Adrian Achițenei.

Miercuri, 23 noiembrie

Arhiepiscopia Iașilor, în parteneirat cu Fundația Provitur România, organizează evenimentul Ziua porților deschise la Catedrala Mitropolitană, la Sala Sinaxar a Muzeului Mitropolitan, începând cu ora 14.00. Evenimentul este parte din proiectul cu titlul Proiect de restaurare a picturii Catedralei Mitropolitane din Iași, finanțat de Institutul Național al Patrimoniului, prin programul Timbrul Monumentelor Istorice.

Joi, 24 noiembrie

La Biserica Bărboi din Iași, începând cu ora 10.00, va avea loc conferința de presă pentru finalizarea proiectului Restaurare, consolidare, amenajare și introducerea în circuitul turistic a monumentelor istorice din Ansamblul Bărboi Iași, Biserica cu hramul Sfinții Apostoli Petru și Pavel, turnul de intrare, amenajarea incintei.

Vineri, 25 noiembrie

Centrul de Formare Continuă al Arhiepiscopiei Iașilor organizează, la Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae din Iași, Colocviul de susținere al lucrării de gradul I în preoție.

Biserica Parohiei Poiana Flămânzi, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 10 Sfântul Vasile cel Mare, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii vor fi oficiate Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea - comuniunea noastră cu Dumnezeu, de Pr. Vamanu Florin.

Biserica Parohiei Ulmi, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 5 Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii, va fi oficiată Sfânta Liturghie și va fi susținută o conferință cu tema Rugăciunea în scrierile Sfântului Simeon Noul Teolog, de Pr. Săndulache Constantin.

Biserica Sfinții Arhangheli Zlătunoaia, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Adormirea Maicii Domnului Sulița, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 15.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Viața mucenicilor – o rugăciune permanentă înaintea lui Dumnezeu, de  Pr. Ghebac Claudiu.

Biserica Parohiei Ipotești, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Sfântul Ilie Ipotești, Protopopiatul Botoșani, începând cu ora 17.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință cu tema Cum se cuvine să ne rugăm în biserică, de Pr. Scîntei Ciprian.