Miercuri, 1 Iunie 2022

În perioada 30 mai - 1 iunie 2022, Protopopiatul Botoșani, Școala Gimnazială nr. 7 Botoșani și Parohia „Izvorul Tămăduirii” Agafton au desfășurat activități comune, în cadrul Proiectului „Copiii Lumină”, un parteneriat de voluntariat școlar pentru sprijinirea educației.

De Ziua Copilului, „Copiii Lumină” de la Școala Gimnazială nr. 7 Botoșani, cu sprijinul Protopopiatului Botoșani, au făcut un „transfer de Lumină” către alți copii, din Parohia „Izvorul Tămăduirii” Agafton.

Eforturile celor 70 de voluntari, copii din clasele a VI-a D și a VI-a E, și ale cadrelor didactice voluntare s-au materializat în cadouri pentru 33 de copii din Parohia Agafton. Pentru a realiza aceste daruri, elevii au organizat un târg caritabil și au donat banii adunați pentru atingerea un scop comun: să aducă bucurie altor copii. În felul acesta, copiii au devenit sursa bucuriei altor copii, la rândul lor fiind răsplătiți cu mici daruri de către părintele paroh.

Inițiatorii proiectului își doresc ca prin aceste activități să sprijine educația, mobilizând elevii, părinții, cadrele didactice și preoții. Aceștia au desfășurat activități menite să dezvolte standardele etice, prin cultivarea sentimentelor de dragoste, prețuire și respect, să creeze contexte necesare manifestării unor valori umane creștinești precum bunătatea, milostenia, responsabilitatea, solidaritatea, să dezvolte copiilor abilități specifice activității de voluntariat.

(Pr. Cristian Buhaciuc, misionar protopopesc)