Miercuri, 11 August 2021
Pr. Constantin Marius Burghelea

Miercuri, 11 august 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, s-a desfășurat în cadrul „Taberei din pridvorul satului-Veselie în Pietrărie”, la Parohia Pietrărie, Comuna Bârnova, Protopopiatul Iași III, o nouă actvitate P.S.I-S.U., ce a presupus exemplificarea acordării măsurilor de prim ajutor, a modului de comportment ce trebuie adoptat în timpul unui producerii unui incendiu și a unui cutremur, precum și utlizarea unui extinctor.

În cadrul acestei activități, care are la bază „Protocolul de prevenire PSI-SU” încheiat între Arhiepiscopia Iașilor și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Mihail Grigore Sturza” al Județului Iași au fost prezenți: Plt. Adj. Octavian Rață și Ing. Radu Păduraru, în calitate de reprezentanți ai I.S.U.J. Iași; Pr. Marius Burghelea, directorul departamentului S.S.M./P.S.I.-S.U./G.D.P.R, al Arhiepiscopiei Iașilor; Pr. Ciprian Bamboi, paroh al parohiei Pietrărie, Pr. Mihail Siminciuc, Sectorul de Misiune, prognoză și statistică pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor și preot îmbisericit în cadrul parohiei sus-menționte; Pr. Cristian Șurpănelu, responsabil S.S.M./P.S.I.-S.U., al Protopopiatului Iași III; Ioana Vlad responsabil voluntari în cadrul taberei, precum și copiii care iau parte la această tabără. (pr. Marius Burghelea, director Departament SSM/PSI-SU al Arhiepiscopiei Iașilor)