Marţi, 31 Mai 2022
Pr. Constantin Cristian Andron

Duminică după-amiază, 29 mai 2022, la Parohia Curechiștea, cu hramul Sfinților Atanasie și Chiril, comuna Grumăzești, Protopopiatul Târgu Neamț, s-a oficiat slujba Vecerniei și slujba de sfințire și binecuvântare pentru cele trei clopote noi.

Soborul slujitorilor a fost format din 16 preoți, dintre care amintim pe pr. Marian Timofte, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Iașilor, pr. Nicolae Axentioi, protopop de Târgu Neamț, pr. Gheorghe Muraru, protopop de Pașcani, dar și alți invitați ai pr. Cristian Ursuleanu, parohul bisericii din Curechiștea. La eveniment au participat oficialități locale, enoriașii bisericii, donatori și reprezentanții firmei din Maramureș unde au fost turnate clopotele.

În cuvântul de învățătură, părintele vicar a evidențiat importanța evenimentului: „Am participat astăzi la un moment care marchează o filă de istorie a Parohiei Curechiștea, pentru că ungerea clopotelor  rămân mărturie peste timp a slujirii bisericești, a mărturisirii Evangheliei așa cum găsim și pe inscripțiile clopotelor vechi ale marilor mănăstiri. Sunetul clopotelor vă vor chema la participarea la Sfânta Liturghie, la cele șapte laude ale Bisericii, dar și vor anunța unele evenimente din viața parohiei: atunci când un membru al comunității trece în lumea veșniciei sau diferite evenimente sociale sau climatice”.

La final au mai rostit alocuțiuni pr. protopop Nicolae Axentioi, care l-a felicitat pentru inițiativă pe părintele paroh, cât și pe membrii consiliului parohial și pe donatori, domnul profesor Constantin Matasă, primarul comunei Grumăzești, doamna inginer Elena Borota Stoica, administratorul firmei și nu în ultimul rând pr. Cristian Ursuleanu, care a mulțumit tuturor preoților și invitaților, dar și enoriașilor care au susținut demersul pentru achiziționarea celor trei clopote care vor dăinui peste veacuri în Parohia Curechiștea.

Biserica parohiei cu hramul Sfinților Atanisie și Chiril din Curechiștea a fost târnosită de Părintele Episcop Nichifor Botoșăneanul în data de 26 septembrie 2021 și are în desfășurare mai multe proiecte administrativ-gospodărești, cum ar fi construirea unui complex parohial și a unei clopotnițe.