Duminică, 19 Iunie 2022
Flavius Popa

Sfântul locaș – monument istoric închinat Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ce binecuvintează de sute de ani cartierul ieșean Târgu Cucu – a fost resfințit după o lungă perioadă în care au fost efectuate lucrări de restaurare. Slujba de binecuvântare a Bisericii Bărboi, precum și a ansamblului parohial, a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, dimpreună cu Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal.