Sâmbătă, 30 Septembrie 2017

Dată fiind necesitatea alegerii unui nou chiriarh pentru slujirea Bisericii lui Hristos din Episcopia Hușilor, în data de 30 septembrie 2017, la Reşedința Mitropolitană din Iaşi, s-au desfăşurat lucrările ședinţei Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, în cadrul căreia au fost desemnați doi candidați, pentru alegerea în această responsabilitate. Candidații propuși sunt :

-Preasfințitul Părinte Ignatie Mureșeanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei (sinteză biografică);

-Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nichifor Horia, Exarh Administrativ al Arhiepiscopiei Iașilor și stareț al Mănăstirii Sfinții Trei Ierarhi din Iași (sinteză biografică).

Ședința Sinodului mitropolitan a continuat la Centrul eparhial Iași, unde au fost consultați și membrii clerici și mireni ai Adunării eparhiale a Episcopiei Hușilor cu privire la cei doi candidați propuși, aceștia exprimându-și acordul față de propunerile făcute în cadrul Sinodului mitropolitan.

Propunerile pentru slujirea de Episcop al Hușilor au fost înaintate Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care, în ședința de lucru din zile de 5-6 octombrie 2017, va alege pe întâistătătorul acestei eparhii.

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să rânduiască în slujirea de Episcop al Hușilor pe păstorul cel bun care să povățuiască părintește clerul și credincioșii eparhiei pe drumul mântuirii!

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Iașilor