Marţi, 20 Iunie 2023

În ziua de 20 iunie 2023, la reședința mitropolitană din Iași s-a întrunit, în şedinţă de lucru, Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, sub preşedinţia IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Pe ordinea de zi a şedinţei s-au aflat mai multe subiecte privind viaţa bisericească ce sunt de competenţa Sinodului Mitropolitan:

- Aprobarea tematicii și a bibliografiei orientative pentru obținerea gradului I în preoție.

- Înaintarea către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a unor propuneri de acordare a rangului de arhimandrit.

- Înființarea Mănăstirii „Sfinții Rafail, Nicolae și Irina” Băișești, județul Suceava, din cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, ca mănăstire de maici.

- Transformarea în mănăstire de călugări a Schitului de călugări „Sfinții Ciprian și Iustina” din localitatea Liteni, județul Suceava, din cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

- Transformarea în mănăstire de călugări a Schitului de călugări „Sfântul Ilie Tesviteanul” din localitatea Dorna Candrenilor, județul Suceava, din cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

În timpul ședinței, s-au mai abordat și unele probleme de ordin patrimonial sau administrativ.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Iașilor