Miercuri, 11 Iulie 2012

După cum ne informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Iașilor, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, adresează către preoții din parohii și din mănăstiri îndemnul de a adăuga la fiecare Liturghie ce se săvârșește în perioada următoare rugăciuni speciale pentru ploaie. Acest lucru este extrem de necesar în condițiile în care pământul are mare nevoie de ploaie (precipitații), seceta prelungită fiind de natură a afecta atât recolta de anul viitor, cât și nivelul la care se află apa în fântâni. De asemenea, acolo unde este cu putință, mai ales în mediul rural, preoții și credincioșii sunt îndemnați să ridice chiar în mijlocul câmpurilor rugăciuni pentru ca Dumnezeu să trimită ploaie binecuvântată pe pământ.