Marţi, 29 Iulie 2014

Miercuri, 30 iulie 2014, se împlinesc şapte ani de la trecerea la cele veşnice a vrednicului de pomenire Patriarh Teoctist († 30 iulie 2007).

După cum ne informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Iașilor, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, adresează către toți preoții din parohiile și din mănăstirile de pe cuprinsul Eparhiei Iașilor îndemnul de a săvârși, în această zi, slujba Parastasului. Acolo unde este posibil, această slujbă va fi precedată de Sfânta Liturghie la care, de asemenea, se va pomeni numele celui care a fost și Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Sucevei (ca titular, în perioada 1977-1986, iar ca locțiitor, în perioada 1986-1990).