Marţi, 10 Iulie 2012

În perioada 13-17 octombrie 2010, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va efectua o vizită canonică în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei la invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan.

Momentul principal al vizitei îl constituie participarea Patriarhului României la sărbătoarea Cuvioasei Parascheva ale cărei sfinte moaşte se păstrează în catedrala mitropolitană din municipiul Iaşi.

Joi, 14 octombrie 2010, orele 9.15, cu ocazia sărbătorii Cuvioasei Parascheva, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va oficia Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, pe un podium amenajat la intrarea în Catedrala mitropolitană.

Vineri, 15 octombrie 2010, orele 10.00, va avea loc festivitatea decernării titlului de Doctor Honoris Causa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel de către Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi. Evenimentul se va desfăşura în aula Mihai Eminescu a universităţii ieşene.

Sâmbătă, 16 octombrie 2010, orele 10.00, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va oficia o slujbă de pomenire a părintelui ieromonah Paisie Olaru la mormântul său din cimitirul mănăstirii Sihăstria cu prilejul a 20 de ani de la trecerea lui la Domnul. Părintele Paisie Olaru a fost unul dintre cei mai cunoscuţi şi apreciaţi duhovnici ai mănăstirii Sihăstria, vatră monahală unde Părintele Patriarh Daniel a intrat în monahism în anul 1987.

Duminică, 17 octombrie 2010, orele 8.45, Patriarhul României va oficia slujba de resfinţire a bisericii mănăstirii Golia şi Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi.

În cursul după-amiezii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va vizita spitalul Providenţa al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, va sfinţi locul pe care va fi construită biserica cu hramurile Sfântul Maxim Mărturisitorul şi Sfântul Grigorie Palama din cartierul Munteni–Copou, precum şi pictura capelei Seminarului teologic Sfântul Vasile cel Mare din municipiul Iaşi. (Biroul de Presă al Patriarhiei Române)