Marţi, 30 August 2016

În atenţia solicitanţilor de spaţii, respectiv autorizaţii pentru comercializarea de colportaj și obiecte de cult, cu prilejul Sărbătorii Hramului Sfintei Cuvioase Parascheva – 2016:

Urmare a temeiului nr. 4807/13.05.2015, Permanenţa Consiliului eparhial Iaşi a dispus ca în perioada 10–16 octombrie 2016, NUMAI următoarele categoriile de persoane juridice pot primi autorizaţii în vederea comercializării de colportaj și obiecte de cult, cu prilejul Sărbătorii Hramului Sfintei Cuvioase Parascheva – 2016:

1.  Protopopiatele, mănăstirile, schiturile şi parohiile de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iaşilor;

2.  Unităţile de cult din ţară şi străinătate (alte eparhii) care solicită acest lucru şi care au binecuvântarea ierarhului locului.

NU SE ACORDĂ AUTORIZAŢII în următoarele cazuri:

-      Solicitanții nu sunt unități de cult sau reprezentanți ai unor unități de cult;

-      Solicitanţii NU au loc de la Primăria Municipiului Iaşi;

Documente necesare pentru obținerea autorizației de vânzare a colportajului religios cu ocazia Hramului Sfintei Cuvioase Parascheva în anul 2016:

1.      Document care să conțină codul fiscal al unității de cult;

2.      Binecuvântarea de la chiriarhul locului (pentru unități de cult din alte eparhii);

3.      Cerere tip (care poate fi obținută de la sediul Centrului eparhial Iași sau se poate descărca de aici);

4.      Carte de identitate solicitant;

5.      Împuternicire pentru alte persoane decât reprezentantul legal al unității de cult, pentru solicitare spațiu;

6.      Cartea de identitate a împuternicitului;

7.      Carte/cărți de identitate ale persoanelor care vor vinde colportaj (dacă diferă de reprezentantul legal al unității de cult);

8.      Împuternicire pentru vinderea de colportaj în numele și pentru unitatea de cult;

9.      Fotografie color tip C.I. pentru persoanele care vor vinde colportaj la punctul de vânzare;

10.  Legitimație tip pentru persoanele care vor vinde colportaj (se va elibera la sediul Centrului eparhial Iași);

11.  Contracte de voluntariat sau de prestări servicii pentru persoanele care vor vinde colportaj.

Primirea dosarului ce conține documentația pentru obținerea Autorizației de vânzare, la Centrul eparhial Iași – Sectorul economic – financiar – Centrul administrativ, se va face începând cu data de 01.09.2016.

Data limită de depunere a documentației este 01.10.2016, inclusiv.

Mai multe informații la tel. : 0766 092203 sau e-mail: protopopiate.mmb@gmail.com.

Atașamente:
PDF icon cerere_tip.pdf