Marţi, 10 Iulie 2012
- comunicat de presă -

În perioada 25-27 februarie 2011, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, va efectua o vizită pastorală în judeţul Botoşani.

Vineri, 25 februarie, IPS Teofan va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Popăuţi din Botoşani, unde va hirotoni întru ieromonah pe ierodiaconul Grigorie Ruxandu de la Mănăstirea Sihăstria Tarcăului. În aceeaşi zi, va vizita parohiile Tocileni, Ceir şi Todireni. Vizitarea parohiei Tocileni este prilejuită de inițiativa construirii Casei memoriale „Patriarhul Teoctist”.

Sâmbătă, 26 februarie, IPS Teofan va oficia Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Ioan Iacob de la Neamţ” a Schitului Alba, care aparţine de Mănăstirea Gorovei. În aceeași zi va oficia Sfânta Taină a Botezului pentru cel de-al cincilea copil al familiei preotului Eliodor Pintilii de la parohia Horlăceni, Protopopiatul Dorohoi. Programul Înaltpreasfinţiei Sale va mai cuprinde în această zi şi vizitarea parohiilor: Prelipcea, Sauceniţa şi Văculeşti.

Duminică, 27 februarie, IPS Teofan va oficia Sfânta Liturghie în biserica „Sfinţii Voievozi” din Botoşani, apoi va vizita parohiile: Dorobanţi, Nicşeni, Teişoara şi Roma.

(Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Iaşilor)