Marţi, 1 Februarie 2022

În ziua de 1 februarie 2022, la reședința mitropolitană din Iași s-a întrunit, în şedinţă de lucru, Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, la care, sub preşedinţia IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, au participat: IPS Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, IPS Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, PS Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, PS Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, și PS Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Pe ordinea de zi a şedinţei s-au aflat mai multe subiecte privind viaţa bisericească din Moldova ce sunt de competenţa Sinodului Mitropolitan:

‒ Aprobarea tematicii și a bibliografiei orientative pentru obținerea gradului I în preoție, sesiunea 2022-2023.

‒ Aprobarea cadrului de desfășurare a colaborării dintre eparhiile din cuprinsul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei și Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

‒ Organizarea sinaxei monahale mitropolitane cu participarea stareților și starețelor din mănăstirile eparhiilor Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

‒ Înaintarea către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a unor propuneri de acordare a rangului de arhimandrit.

‒ Aprobarea înființării Mănăstirii „Duminica Tuturor Sfinților” în localitatea Părhăuți, județul Suceava, ca mănăstire de călugări.

Pe ordinea de zi a ședinței s-au mai aflat și unele probleme de ordin administrativ sau disciplinar.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Iașilor