Miercuri, 18 Octombrie 2017

În data de 22 octombrie 2017, la Huși, va avea loc întronizarea noului Episcop al Hușilor, Preasfințitul Ignatie Trif. Slujba Sfintei Liturghii va începe la ora 9.30 și va fi oficiată pe o scenă amplasată în curtea catedralei episcopale din Huși de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

La eveniment, presa va avea acces, în spațiul special amenajat, pe baza legitimațiilor de serviciu. Evenimentul va fi transmis în direct de portalul doxologia.ro.

Preasfințitul Părinte Ignatie Mureșeanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a fost ales în postul vacant de Episcop al Hușilor în ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din data de 5 octombrie 2017.

Născut în localitatea Bilbor din județul Harghita, Preasfinţitul Părinte Ignatie a urmat cursurile Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolit Simion Ștefan” din Alba Iulia. Pregătirea universitară şi-a împlinit-o la Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, la Atena – ca bursier al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe din Grecia –, și la Facultatea de Teologie „Patriarhul Justinian” din București, unde și-a susținut teza de doctorat.

A fost hirotonit diacon şi preot în anul 2001 şi tuns în monahism în 2008, pe seama Mănăstirii „Sfânta Treime” din Alba Iulia (Catedrala Arhiepiscopală). În anul 2008 a fost ridicat la rangul de protosinghel, iar în 2011 la cel de arhimandrit.

A fost cadru didactic universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia și a desfășurat o intensă activitate publicistică.

În data de 24 octombrie 2011 a fost ales, în şedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, cu titulatura Mureşeanul, hirotonia în arhiereu având loc în data de 11 decembrie 2011, la Catedrala Mitropolitană din Paris, Franţa.

Pregătirea teologică, râvna duhovnicească și lucrarea misionară săvârșită cu jertfelnicie ca arhiereu vicar în diaspora au constituit motivaţia alegerii Preasfinţitului Ignatie Mureșeanul ca Episcop al Hușilor.

Biroul de Presă al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei