Marţi, 31 Iulie 2018

11 ani au trecut ca într-o clipă, lăsând multă tristețe și un gol imens în sufletele celor ce l-au cunoscut sau îndrăgit! Chipu-i blând și vorba dulce moldovenească...

Cu mic cu mare, bătrâni, tineri, copii, preoți, primar, cu totii zilele trecute am făcut ca prin evenimentele desfășurate,Preafericitul Părinte Patriarh Teoctist Arăpașu  sa fie din nou acasă...!

La ctitoria sa dragă din Victoria-Stăuceni, toate cele șapte clopote au sunat zilele acestea, vestindu-i trecerea la Domnul, Căruia viața i-a închinat! Sfânta Liturghie, cu răspunsurile date pe voci de doamne cu glasuri de aur, evocarea personalității celui de-al V-lea Patriarh de către tânărul teolog Furnică Daniel din Victoria, Filipești, depunerea de flori și coroane la bustul Preafericitului aflat în fața Bisericii ,,Nașterea Maicii Domnului”, ctitoria Sa - prin toate acestea l-am adus din nou acasă pe Preafericirea Sa.

La Casa Memorială, prin grija domnului primar Cozmin Iulian Epuraș, un sobor de preoți, condus de părintele misionar protopopesc Petru Fercal , a oficiat slujba de Parastas și s-a rostit cuvânt de aducere aminte despre cel mai important fiu al satului Victoria, „Toderiță al Marghioalei și al lui Dumitru Arăpașu”, al zecelea din unsprezece copii, ajuns Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române. Toți cei prezenți au primit sărmăluțe cozonac și vin, așa cum e tradiția noastră moldovenească la slujbele de pomenire, au lăsat un gând si o rugăciune la monumentul Preafericitului și au vizitat Casa Memorială, ridicată întocmai după casa natală a Prefericitului și înzestrată cu odoare de mare preț aduse de la Sfânta Patriarhie, ce au aparținut Părintelui Patriarh, dar și cu lucruri tradiționale specifice poporului român.

Veșnica Sa pomenire din neam în neam! (Pr. Costin Andrei - Parohia Victoria, Filipești -Stăuceni)