Luni, 21 Decembrie 2020
Tudorel Rusu

Joi, 17 decembrie 2020, la Muzeul Mitropolitan din Iași a avut loc lansarea volumului „ASCOR Iași la 30 de ani (1990-2020)”, apărut la Editura „Doxologia” a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Cartea a fost lansată cu prilejul împlinirii a 30 de ani de la înființarea ASCOR Iași.

Evenimentul cultural festiv i-a avut ca invitați pe arhim. Nicodim Petre, consilier al Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, stareț al Mănăstirii Bucium și îndrumătorul filialei ASCOR Iași, pr. prof. univ. dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași, Gabriela Pipirig, fost coordonator al Departamentului Relații Externe din cadrul ASCOR Iași și Emanuel Buta, fost președinte ASCOR Iași în perioada 2014-2020. Întreaga conferință a fost transmisă live pe rețelele de socializare ale ASCOR Iași și pe doxologia.ro.

„Pe 17 decembrie 2020 s-au împlinit 30 de ani de când ASCOR Iași a primit binecuvântarea, din partea Sfântului Sinod și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Daniel, actualul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, de a funcționa.  ASCOR Iași a fost și este o binecuvântare pentru mii de studenți, reprezentând un spațiu în care aceștia s-au putut regăsi și în care L-au descoperit pe Dumnezeu, L-au interiorizat, L-au conștientizat, un spațiu în care au putut să-și exerseze puterea creativă, misionară. Ascorenii ieșeni au avut ocazia să lucreze în penitenciare, azile de bătrâni, cămine de copii, au vizitat țara, au organizat conferințe cu invitați din țară și străinătate etc. ASCOR Iași a fost și este o prietenie și o mare binecuvântare, de care au profitat sute și mii de studenți din toată zona Moldovei”, a subliniat arhim. Nicodim Petre, consilier al Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor și îndrumătorul filialei ASCOR Iași.

„Mă bucur că am fost președintele acestei asociații, care are o tradiție de 30 de ani. ASCOR Iași are nu doar o tradiție, ci și o implicare în viața Bisericii și a societății. Ascorenii ieșeni au înțeles că nu trebuie neglijată facultatea și studiile, ci că activitățile asociației noastre trebuie desfășurate în paralel cu acestea, ca să nu existe regrete în viitor, din punct de vedere profesional. Ne bucurăm foarte mult că am reușit să publicăm și acest volum aniversar, care va fi un reper pentru noile generații și un prilej de readucere aminte cu bucurie de ceea ce a fost”, a declarat drd. Emanuel Buta, președinte ASCOR Iași în perioada 2014-2020.

La finalul manifestării, membrii ASCOR Iași au cântat colinde.

Volumul „ASCOR Iași la 30 de ani (1990-2020)” poate fi achiziționat, începând de anul viitor, de la Librăriile „Doxologia”. După spusele organizatorilor, cartea este rodul tuturor celor care, fie prin voluntariat și implicare directă, fie prin ajutor și prin rugăciune, au sprijinit inițiativele tinerilor din organizația ieșeană, care nu au rămas indiferenți față de cei din jurul lor, care și-au dat seama că se poate să fii tânăr creștin, că se poate să fii bun la facultatea pe care o urmezi, dar în același timp să fii și implicat. Volumul este publicat la Editura Doxologia, având binecuvântarea și un cuvânt înainte din partea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Din cuprinsul cărții pe care o lansăm fac parte texte ale unor personalități care au fost alături de ASCOR Iași în cei 30 de ani: Preasfințitul Macarie, Episcop Ortodox Român al Europei de Nord, pr. prof. univ. dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași, pr. prof. univ. dr. Ioan C. Teșu, prodecan al Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași, pr. prof. univ. dr. Petre Semen, pr. conf. univ. dr. Constantin Necula. Volumul cuprinde, de asemenea, un interviu cu părintele arhimandrit Nicodim Petre, îndrumătorul filialei de la Iași, precum și mărturii din partea președinților, membrilor din conducere și voluntarilor care au făcut parte din ASCOR Iași din anul 1990 până în prezent. În final se află un album cu fotografii reprezentative din ultimii 30 de ani.

Conferință on-line cu părintele Sandu Olivian

Activitățile culturale, dar și cele filantropice, desfășurate de ASCOR Iași continua în aceste zile. Mâine, de la ora 20:00, va avea loc o conferință online cu părintele Sandu Olivian, titlul fiind „Colindul care vindecă”. Conferința va putea fi urmărită pe paginile de facebook Doxologia și ASCOR Iași. De asemenea, ascorenii ieșeni au demarat, pe pagina lor de Facebook, o campanie de licitații de produse handmade pentru Crăciun. Prin această acțiune se dorește strângerea de fonduri pentru campania „O speranță de Crăciun”, prin intermediul căreia 10 familii devaforizate vor fi ajutate cu cele necesare pentru sărbători și pentru iarnă - lemne și alimente. (Tudorel Rusu, Flavius Popa)