Joi, 3 Mai 2018
Flavius Popa

Miercuri, 2 mai 2018, ziua aniversării părintelui director Ioan Mihoc a reprezentat pentru elevii și profesorii Seminarului Teologic Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț un prilej de bucurie și sărbătoare, părintele profesor împlinind frumoasa vârstă de 65 de ani.

Sărbătoarea aniversară a început cu oficierea slujbei de Te-Deum la biserica „Sfântul Ioan Iacob de la Neamț” de către părintele prof. Viorel Laiu, directorul adjunct al școlii, dimpreună cu părinții profesori Vasile Păvăleanu, Marius Burmă, Viorel Irina și diac. Ilarion Argatu.

„Această zi nu este doar sărbătoarea părintelui director, ci este sărbătoarea școlii”

Cu acest prilej, părintele profesor Vasile Păvăleanu a adresat un cuvânt de mulțumire din partea elevilor, profesorilor și ostenitorilor seminarului, reliefând pe scurt câteva din activitățile realizate timp de 27 de ani de când părintele Mihoc este numit directorul școlii teologice: „Astăzi 2 mai 2018, părintele director Ioan Mihoc împlinește frumoasă vârstă de 65 de ani. Aniversarea zilei de naștere este o sărbătoare personală, familială sau într-un grup restrâns de prieteni. Consider că această zi nu este doar sărbătoarea părintelui director, ci e o sărbătoare a școlii, deoarece din 1983, adică de 35 de ani, Sfinția Sa s-a identificat cu destinele Seminarului Teologic «Veniamin Costachi» de la Mănăstirea Neamț. În acest moment aniversar, vă mulțumim pentru tot ceea ce faceți pentru profesori, elevi și personalul administrativ și ne rugăm Bunului Dumnezeu să reverse asupra sfinției voastre belșug de har și binecuvântare, sănătate deplină și putere de muncă, pentru că având aceeași vigoare și tinerețe a sufletului, dogmatic vorbind, sufletul fiind nemuritor, nu îmbătrânește niciodată. Să slujiți cu vrednicie pe Dumnezeu, Biserica Sa cea Sfântă, neamul nostru românesc, valorile moralei și demnității creștine precum și învățământul teologic. La mulți, fericiți și binecuvântați ani!”

La final, părintele director a primit din partea școlii o icoană-triptic cu chipul Mântuitorului Hristos dar și cu cel al Sfântului Ioan Iacob Hozevitul, ocrotitorul seminarului teologic. Pentru mai multe detalii cu privire la acest eveniment click aici.