Luni, 27 Mai 2019
Flavius Popa

În Duminica a V-a după Paști, numită și a Samarinencii, credincioșii Parohiei Osoi din județul Suceava au sărbătorit 20 de ani de când a fost târnosită biserica și 10 ani de când se află părintele Marius-Marian Huțanu paroh al comunității. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de un sobor de preoți și diaconi dimpreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților.

Credincioșii din localitatea Osoi, județul Suceava, au sărbătorit duminică 20 de ani de când aceștia au în sat un sfânt locaș, biserica primind atunci hramul „Adormirea Maicii Domnului”. Lucrările au început în anul 1992 și s-au sfârșit odată cu sfințirea bisericii, pe 19 mai 1999. Aceștia, dimpreună cu părinții prezenți la sfintele slujbe, l-au întâmpinat pe ierarhul lor, Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, care a sâvărșit Sfânta Liturghie arhierească. Alături de chiriarh au mai slujit părintele Adrian Dulgheriu, protopop de Fălticeni, dar și părintele Alexandru Argatu, care dimpreună cu părintele Ilarion Argatu, sunt considerați ctitorii sfântului locaș. Răspunsurile liturgice au fost oferite de strana parohiei, iar la momentul rânduit, Părintele Arhiepiscop a rostit credincioșilor un cuvânt de învățătură referitor la textul evanghelic citit.

„Convorbirea Mântuitorului cu femeia samarineancă, două etnii: samarinenii și iudeii. Samarinenii erau tot evrei dar, de la robia babilonică, ei s-au îndreptat de credința mozaică, de credința evreiască. Și totuși, dorința de rugăciune a rămas în sufletele lor, de aceea, femeia a întrebat: «Cum să ne rugăm? Unde să ne rugăm? Într-un munte sau în alt munte? Într-un loc sau în alt loc?». Iar Mântuitorul a spus «să vă rugați în duh și în adevăr, în tot locul». În tot locul, pentru toată lumea creștină, fiecare sfânta biserică, pentru că pe Sfânta Masă se află permanent Preasfântul Trup și Sânge al Domnului Iisus Hristos” le-a vorbit IPS Pimen credincioșilor.

La finalul slujbei, ca semn de apreciere pentru întreaga activitate, părintele paroh Marius Huțanu a primit din partea Arhiepiscopului Sucevei și Rădăuților rangul de iconom stavrofor. După oficierea Sfintei Liturghii, toți cei prezenți au fost invitați la o agapă frățească.