Sâmbătă, 12 Decembrie 2020

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a fost ales un nou Consiliu Director care va duce mai departe tradiția studențească a Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Români Iaşi.

Voluntarii din Adunarea Generală au ales ca, în următorii doi ani, ASCOR Iași să fie reprezentat prin funcția de președinte de către Iulian Tomeac, aflat în anul III de studii la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași.

Anul acesta, ASCOR Iași împlinește 30 de ani de la înființare, iar Iulian este cel de-al 15-lea președinte al asociației.

„Deși ASCOR Iași se află la începutul celui de-al patrulea deceniu de viață, cred că asociația este la fel de tânără precum voluntarii și coordonatorii ei. Fiecare generație care vine în ASCOR Iași aduce un suflu nou. Sper ca generația noastră să aducă suflarea pe care o dorește Dumnezeu și să înaintăm împreună pe calea începută acum 30 de ani de prima generație de studenți ascoreni și continuată până în prezent”, a afirmat Iulian Tomeac, președinte ASCOR Iași.

Mărturiile noului Consiliu Director ASCOR Iași

„Îmi doresc ca în acest mandat să realizăm lucruri deosebite și să demarăm noi proiecte. Slavă lui Dumnezeu pentru toate!”. (Nicoleta Sofia, secretar general)

„Încrederea voluntarilor de a mă vota pentru funcția de vicepreședinte nu poate decât să mă bucure și să-mi ofere motivația necesară pentru următorii doi ani. Intru în acest nou mandat cu încredere, entuziasm și gândul că tot ceea ce vom realiza va fi spre slava lui Dumnezeu”. (Grigorie Pîjîn, vicepreședinte)

„ASCOR a însemnat pentru mine cel mai important mediu de dezvoltare, atât pe plan duhovnicesc cât și pe plan personal, în toată perioada facultății. Îmi doresc să reușim să oferim în continuare voluntarilor asociației încrederea că aici, în tinda Bisericii, valorile, ideile și problemele tinerilor contează, iar noi putem să creștem împreună întru Dumnezeu”. (Ana Maria Aghiniței, vicepreședine)

„Îmi doresc să îi ajutăm pe cei aflați în suferință. Împreună cu voluntarii noștri, ne vom strădui să readucem speranța oamenilor și tinerilor încercați”. (Remus Fandarac, coordonatorul Departamentului de Asistență socială)

„Intru în noul mandat cu dorința de a găsi noi forme de propovăduire a lui Hristos, care «ieri și azi și în veci este același». De asemenea, gândul meu se îndreaptă spre voluntari. Voi încerca să formez o comuniune în care dragostea pentru artă, tradiție, cultură și, mai ales, pentru Hristos și Biserica Lui, să fie principalul nostru obiectiv, dar și principalul nostru temei în activitățile pe care le vom desfășura”. (Ștefan Gașcu, coordonatorul Departamentului Credință – Cultură)

„Am nădejdea și dorința de a face lucrurile cât mai bine, ajungând ca, prin mișcare și descoperirea creației lui Dumnezeu, să influențez crearea unei legături între voluntarii asociației, implicit între om și Dumnezeu, Care sălășluiește în fiecare dintre noi. Cu mila și ajutorul celui Atotputernic, nădăjduiesc să am un mandat rodnic, cu bucurii și cu putere pentru a adapta eficient activitățile departamentului în funcție de contextul actual”. (Mădălin Suruianu, coordonatorul Departamentului Sport-Turism)

„În calitate de coordonator al departamentului Relații Externe, plec la drum cu dorința de a ajuta la consolidarea relațiilor la nivel național, în rândul filialelor ASCOR, dar și cu dorința de a crea punți de legătură cu tinerii studenți din diaspora și fostele provincii românești”. (Alexandra Nistor, coord. Departamentului Relații Externe)

„În acest mandat intru cu gândul de a realiza mai multe lucruri, de a mă bucura mai mult, de a lega mai multe prietenii și de a le întări pe cele existente. Îmi doresc ca acești doi ani sa contribuie la dezvoltarea noastră ca oameni”. (Geanina Petrișor, coord. Departamentului Semper Fidelis)

La alegerile principale a participat și părintele arhimandrit Nicodim Petre, consilierul Sectorului de Misiune și Tineret, delegat din partea Arhiepiscopiei Iașilor de către Părintele Mitropolit Teofan.

Pe lângă cele nouă funcții principale, au mai fost aleși șapte studenți pentru funcțiile secundare:

• Florentina Mătrescu, secretar II, studentă la Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației;
  • Loredana Borcoi, secretar subdepartamente, studentă la Facultatea de Bioinginerie Medicală;
  • Irina Fâșcu, coordonator Proiecte, studentă la Facultatea de Filosofie și Științe Politice;
  • Cătălina Ailenei, coordonator Media, studentă la Facultatea de Teologie;
  • Claudia Brătuleanu, contabil, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor;
  • Ecaterina Budăi, casier, studentă la Facultatea de Matematică;
  • Flavian Moroșan, administrator, Student la Facultatea de Teologie.

„Am încredere că noua conducere va duce mai departe ceea ce s-a început în anul 1990 și s-a continuat până în prezent când, ASCOR Iași, alături de alte filiale din țară, împlinește 30 de activitate neîntreruptă. Asociația are un scop și câteva obiective foarte clare, o tradiție destul de bine conturată dar, cu toate acestea, noua conducere are libertatea să găsească noi forme și drumuri pentru a ajunge la același scop. Studenții care au ales și care au fost aleși să facă parte din conducerea asociației pentru următorii doi ani se înscriu în seria acelora care au luat cândva această decizie, despre care au mărturisit peste timp că a fost printre cele mai importante din viața lor. Gândurile ascorenilor de la Iași din ultimii 30 de ani vor fi consemnate într-un volum aniversar, ASCOR Iași la 30 de ani (1990 – 2020), pe care ne dorim să-l lansăm la jumătatea lunii decembrie din acest an”, a declarat Emanuel Buta, fost președinte ASCOR Iași în perioada 2014 – 2020.