Luni, 17 Aprilie 2017
Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei

Predică rostită de IPS Mitropolit Teofan, în a doua zi a Sfintelor Paşti, în biserica Parohiei „Sfinții Trei Ierarhi” din municipiul Piatra Neamț - 17 aprilie 2017

„Lumina Învierii, pe care am primit-o ieri noapte, trebuie să strălucească mereu înlăuntrul nostru. Această cunoaştere prin experienţă a vieţii creştine autentice înseamnă, în cele din urmă, lumina Învierii, care nu se stinge în sufletul, în inima şi în mintea creştinului adevărat. Şi pentru ca această lumină să rămână aprinsă ca o candelă, ea are nevoie de untdelemn. Iar untdelemnul cel mai la îndemâna noastră este Sfânta Liturghie”.