Sâmbătă, 21 Octombrie 2023
Flavius Popa

Locașul de cult ridicat în comuna Fântânele din județul Iași, închinat Sfinților Apostoli Petru și Pavel, precum și Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, a fost sfințit în această dimineață, 21 octombrie, de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Sute de persoane, dimpreună cu oficialitățile locale și județene, au participat sâmbătă dimineață la slujba de sfințire a Bisericii  „Sfinții Petru și Pavel” și „Sfântul Dimitrie” din Satu-Nou Fântânele.

După primirea ierarhului, clericii au înconjurat locașul de cult, s-au citit diferite pasaje scripturistice, iar Părintele Mitropolit a uns zidurile exterioare cu Sfântul și Marele Mir. În continuare, soborul s-a îndreptat spre altarul bisericii, iar după sfințire și pecetluirea Sfintei Mese, IPS Teofan a binecuvântat catapeteasma sfântului locaș.

De la ora 9.30, pe un podium special amenajat în curtea parohiei, clericii au oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Răspunsurile liturgice au fost oferite de un grup de psalți, dirijat de studentul teolog Andrei Carpiuc.

În cuvântul rostit către cei prezenți, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a explicat pericopa evanghelică citită, evidențiind totodată câteva calități pe care le-a avut sutașul din Capernaum:

Se cuvine a fi și noi cumva legați de taina acestui bărbat, sutașul din Capernaum. Suntem chemați a înțelege importanța a patru lucruri: cât de important este să fii ctitor de biserică, cât de important este să ai milă, cât de important este să-ți recunoști păcatul și cât de important este să ai credință în Dumnezeu. Putem spune că aceste patru lucruri îl definesc pe om. Nu e ușor să zidești o biserică, și cât de minunat este să ai prilejul să ajuți la ridicarea unei biserici! Uneori să crești tu odată cu creșterea zidurilor bisericii, să te identifici cu biserica, să simți că ea aparține într-o oarecare măsură și ție, că și tu ai venit cu o cărămidă, cu o zi de muncă, cu un bănuț, cu o rugăciune. În al doilea rând, creștinul este chemat să aibă milă, milă de sufletul său, tămăduindu-l prin rugăciune și fapte bune, să aibă milă de cei cu care viețuiește, membrii familiei sale, pe cei pe care îi are în subordine, precum căpetenia de oaste din Evanghelia de astăzi. Să ai milă este lucru mare, să fii milostiv este lucru creștinesc prin excelență. Să te rogi și să-l ajuți pe cel care se află în suferință, prin aceasta se arată identitatea de creștin. În al treilea rând, creștinul se identifică prin următorul fapt: recunoaște că este un om păcătos și nu judecă pe altul pentru păcatele sale. În al patrulea rând, creștinul se identifică cu tăria credinței în Dumnezeu pe care am văzut-o la acest sutaș: credința că Dumnezeu există, că este milostiv, că se află în Sfânta și Dumnezeiasca Împărtășanie, toate sunt acte ale credinței spre care suntem chemați și noi să ne îndreptăm.

Pentru munca rodnică săvârșită în cadrul comunității parohiale, precum și pentru ridicarea și înfrumusețarea bisericii, părintele paroh Marian Marin a fost hirotesit iconom stavrofor. De asemenea, și fostul paroh, părintele Ioan Bădiliță de la Biserica „Sfântul Nicolae” Chiperești – Țuțora, a primit din partea chiriarhului același rang bisericesc.

Cei care au sprijinit zidirea locașului și au fost alături de-a lungul timpului de preoții parohi au fost răsplătiți de IPS Teofan cu distincții de vrednicie.

Date din hrisovul de sfințire

Piatra de temelie a fost pusă, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, de părintele Nicolae Crăciun, protopop de Hârlău, la data de 4 iunie 2006. Punerea pietrei și zidirea demisolului până la radier s-au efectuat în perioada 2006-2008, sub păstorirea părintelui Petrică Cristinel Stavarache. Între anii 2008-2010, sub coordonarea preotului Pavel Apostol, s-au continuat lucrările de zidărie și s-a turnat bolta. Între anii 2010-2018, cu implicarea părintelui Ioan Bădiliță, a fost realizat acoperișul bisericii, s-a montat tâmplăria, a fost finalizată fațada cu tencuială decorativă și s-a început sculptarea catapetesmei. Din anul 2018, lucrările au fost continuate de actualul paroh, iar biserica a fost pregătită pentru slujba de târnosire.

Vă invităm să accesați și:

(Video) Biserica cu hramurile „Sfinții Petru și Pavel” și „Sfântul Dimitrie” din Fântânele a fost târnosită de IPS Teofan

(Video) IPS Teofan: „Creștinul este chemat să aibă milă”