Sâmbătă, 16 Iunie 2018

Duminică, 17 iunie 2018, biserica Parohiei Baia III din localitatea Baia, Protopopiatul Fălticeni, judeţul Suceava, va fi sfințită de trei ierarhi ai Bisericii noastre: IPS Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului și PS Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

„Avem deosebita bucurie duhovnicească și dragoste frățească de a vă invita duminică, 17 iunie 2018, să luați parte la sfințirea Bisericii cu hramurile «Sfânta Cuvioasă Parascheva» și «Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Parohia Baia III, Comuna Baia, Județul Suceava. Slujba de târnosire a bisericii și Sfânta Liturghie vor fi oficiate de către IPS Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, IPS Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului și PS Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, alături de un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile la Sfânta Liturghie vor fi date de către Corala «Armonia» a Arhiepiscopiei Tomisului. Trecerea prin sfântul altar va fi posibilă până pe data de 23 iunie. Vă așteptăm cu drag!”, se arată în comunicatul evenimentului transmis de părintele paroh Ioan Gușă.