Miercuri, 18 Octombrie 2023

Preasfinţitul Părinte Nichifor Botoşăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va fi prezent sâmbătă, 21 octombrie, în Parohia „Sfântul Proroc Ilie” din localitatea Ungheni, comuna Ungheni, judeţul Iași, Protopopiatul Iași 2. Ierarhul va sluji Sfânta Liturghie şi va resfinți biserica parohială la 100 de ani de la zidirea ei (21 octombrie 1923).

Credincioșii Parohiei Ungheni, dar și cei din împrejurimi sunt așteptați sâmbătă, 21 octombrie, la slujbele oficiate cu ocazia resfințirii bisericii parohiale.

Biserica a fost zidită în perioada 1911-1923. Lucrările recente de restaurare au fost realizate în perioada 2011-2023 prin osteneala preotului paroh Silviu Tătulea şi au constat în subzidirea bisericii, consolidarea integrală a pereților și realizarea unei noi pardoseli din marmură în interiorul bisericii, înlocuirea vechiului acoperiș şi efectuarea lucrărilor de pictură în tehnica frescă, realizată între anii 2020-2023 de familia de pictori Vasile și Ramona Isari din Iași.