Duminică, 13 August 2017
Cătălin Acasandrei

Duminică, 13 august 2017, în istoria monahismului de pe meleagurile nemţene s-a mai scris o pagină. IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a sfințit noua biserică a schitului Icoana Veche, înconjurat de trei ierarhi, alături de un sobor de preoţi şi diaconi ai mănăstirilor din zonă. Două mii de credincioşi, dar şi membri ai autorităţilor locale şi judeţene au luat parte la acest eveniment, aşteptând să se închine în altarul bisericii.