Miercuri, 11 Octombrie 2023
Andreea Ciobotariu

În această duminică, 15 octombrie, biserica „Sfântul Arhidiacon Ștefan” din Țicău va fi înveșmântată în har de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un numeros sobor de slujitori.

Locașul de rugăciune, care poartă hramurile „Sfântul Arhidiacon Ștefan” și „Buna Vestire”, îi are ca slujitori pe pr. Dan Damaschin și pe pr. Catalin Fotache.

Slujba de resfințire va avea loc pe 15 octombrie, începând cu ora 08:00, iar la eveniment sunt așteptați numeroși ieșeni, precum și pelerini care sosesc în capitala Moldovei pentru a se închina la Sfânta Cuvioasă Parascheva.

După efectuarea expertize tehnice în preajma Sărbătorii Învierii Domnului 2022, s-a constatat că locașul de cult, care datează din anul 1810, este grav afectat și necesită intervenții urgente, ca urmare a deteriorarii întregii construcții, având crăpături în profunzimea zidurilor, o înclinare spre dreapta cu 38 de cm, dar mai cu seamă turla și tavanul în pericol iminent de prăbușire.

Biserica a intrat imediat într-o amplă etapă de reparații, cu lucrări de foarte mare amploare și costisitoare.

În ultimile luni s-a început pictura în tehnica „al secco”, executată în stil bizantin.

(Foto) Biserica „Sfântul Ștefan” din Țicău în așteptarea veșmântului de sfințire