Marţi, 18 Aprilie 2017
Constantin Ciofu

În prima zi de Paşti, duminică, 16 aprilie 2017, Parohia „Sfântul Ierarh Nectarie“ din Iaşi a organizat o acţiune filantropică pentru pacienţii Secţiei Bârnova a Spitalului de Psihiatrie Socola din Iaşi.

La îndemnul părintelui paroh Petrică Lehaci, enoriaşii au pregătit bucate pascale ce au ajuns prin intermediul părintelui misionar de caritate Ştefan Dolgu la bolnavii internaţi aici. „Ne-am bucurat în acest an de dragostea enoriaşilor Parohiei «Sfântul Ierarh Nectarie» din Iaşi. Aceştia au pregătit pachete pentru bolnavii internaţi în Secţia Bârnova pe care le-am împărţit în prima zi de Paşti. A fost cu adevărat o mare surpriză pentru bolnavi să aibă posibilitatea să ciocnească un ou roşu cu prilejul Slăvitei Învieri a Domnului Nostru Iisus Hristos. Mulţumim părintelui Petrică Lehaci pentru toată dragostea şi pentru darul de preţ făcut bisericii Secţiei Bârnova, ce constă într-un veşmânt preoţesc“, s-a exprimat părintele misionar de caritate Ştefan Dolgu.