Joi, 20 Decembrie 2018

Începând cu anul universitar 2018-2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, studenții teologi din Căminul „Buna Vestire” beneficiază de un program de tutuoriat care vine în ajutorul formării lor ca viitori clerici, completând totodată și activitatea academică pe care aceștia o desfășoară în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”.

O primă activitate a avut loc în ajunul sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, miercuri, 5 decembrie a.c., unde membrii căminului dimpreună cu studenții Facultății de Teologie au realizat o strângere de fonduri și au cumparat ajutoare și daruri pentru copiii de la secția Oncologie a Spitalului „Sfânta Maria” din Iași. Mai multe detalii a oferit Gabriel Ovidiu Însurățelu, unul din coordonatorii activității: „Încă din cele mai vechi timpuri suferința a strâns în jurul ei oameni. Vedem că în jurul suferinței Mântuitorului Hristos s-au strâns oameni; I-a strâns pe toți în jurul Crucii Sale pentru a schimba motivul adunării lor, iar acela să fie unul aducător de bucurie. Viața pământească a Mântuitorului Hristos reprezintă modelul suprem al viețuirii noastre; a alinat, a vindecat și a vindecat semeni după trup. Ne-a încredințat de faptul că de nu-i vom cerceta pe bolnavi, de nu vom oferi un colț de pâine și un pahar cu apă celor în nevoie, greu vom putea primi în dar Împărăția lui Dumnezeu. În ajunul prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, un grup de studenți din anul al IV-lea ai Facultății de Teologie s-au adunat în jurul copiilor internați de la Spitalului «Sf. Maria» - Iași în încercarea de a le bucura sufletele și a le aduce un zâmbet pe chipurile brăzdate de suferință prin recitarea câtorva colinde, prin oferirea unui mic pachețel și unei sume modeste de bani.

Primul proiect realizat din pasiune pentru muzică – Corul „Buna Vestire”

Începând cu acest an universitar, în cadrul căminului a luat ființă Corul „Buna Vestire”, grup ce s-a născut din dorința de implicare a studenților. A fost întemeiat acest frumos grup din bucuria implicării atât la strana bisericii cât și în cadrul diferitelor evenimente. Corul reprezintă pentru membrii ei o provocare dar și o pasiune pentru cei care doresc să învețe muzică bisericească, o parte dintre aceștia nefiind din mediul bisericesc.

Prima activitate externă a corului nou înființat a fost miercuri, pe data de 12 decembrie 2018, unde s-a dorit aducerea Nașterii Domnului la Penitenciarul Iași. Aici membrii corului au încercat să aducă bucurie deținuților, punând în practică îndemnul biblic al Mântuitorului Hristos „în teminiță am fost și ați venit la mine” (Matei 25:36). De asemenea, la finalul programului, grupul coral a interpretat câteva colinde și pentru angajații din comandamentul centrului de detenție. Activitatea studenților a continuat și în zilele de vineri și duminică, 14 și 16 decembrie a.c., Corul „Buna Vestire” reunindu-se pentru a-L vesti pe pruncul Hristos și seniorilor de la Căminul de bătrâni „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Bucium-Iași, dar și credincioșilor din Parohia Cilibiu, unde s-au rugat împreună la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. De asemenea, luni, 17 decembrie, corul a interpretat câteva colinde, fiind primit de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Deși înființat de curând, Corul „Buna Vestire” a avut primele reprezentații publice, răspunzând afirmativ la invitația colegilor de la Asociația Studenților Francofoni din Iași (ASFI), luând parte la evenimentul caritabil „Arată că-ți pasă - ACP”. Astfel, au avut loc două concerte, pe data de 13. 12. 2018, la Catedrala Mitropolitană din Iași, și pe 18 decembrile la Palatul Culturii.

Spre finalul activitățior, tinerii teologi și iubitori de muzică au încântat publicul în seara de 19 decembrie, la tradiționalul eveniment al Facultății de Teologie, Serbarea de Crăciun. (Dragoș-Alin Fârtăeș)