Vineri, 20 Septembrie 2024

Marți, 17 septembrie, în Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din satul Poiana-Negrești, Protopopiatul Târgu-Neamț, a avut loc o cateheză demonstrativă de tip mixt, susținută de parohul acestei comunități, părintele Ionuț Lupei.

În contextul anului omagial și comemorativ 2024, tema acestei activități învățătorești a fost „Taina Sfântului Maslu – de la vindecare, la tămăduire” și s-a adresat credincioșilor parohiei, de la mic la mare.

Au participat, așadar, preoții ce fac parte din cercul pastoral nr. 6 – „Sfântul Ioan Botezătorul”, părintele Gheorghe Trofin, responsabil al departamentului de cateheza din Protopopiatul Târgu Neamț și părintele protopop Neculai Axentioi.

La cateheză au fost invitați și au participat elevii claselor V-VIII din cadrul Școlii Gimnaziale „Dumitru Almaș” din localitatea Negrești, dar și credincioși ai parohiei care fac parte din grupul de cateheză parohială.

În cadrul activității s-a evidențiat importanța și folosul Tainei Sfântului Maslu, apoi s-a vorbit despre grija și atenția pe care trebuie să o acordăm față de sănătatea proprie, dar și a celor aflați în boli și suferințe.

Au avut loc dezbateri între preoți și credincioși, iar activitatea a fost una cu impact pozitiv, fiecare participant adăugand cunoștințe noi la cele deja dobândite. Această cateheză face parte din seria catehezelor demonstrative susținute în acest an în cercurile pastorale din protopopiatul Târgu Neamț.