Miercuri, 5 Aprilie 2017

Marți, 28 martie 2017, în cadrul Protopopiatului Săveni a început ciclul catehezelor demonstative.

Au fost susținute cateheze demonstrative în două parohii din cadrul Protopopiatului Dorohoi. Cea dintâi parohie cuprinsă în acest proiect a fost Vorniceni 1, din cadrul Cercului misionar Vorniceni, unde părintele paroh Ivanovici Ciprian, începând cu ora 10:00, a susținut cateheza „Chipuri de mărturisitori creștin ortodocși în perioada comunistă”. De la ora 16:00 a venit rândul Parohiei Bozieni din cadrul Cercului misionar Săveni, unde părintele paroh Anisiea Gheorghiță a susținut în fața unui numeros număr de credincioși cateheza „Viața duhovnicească și cum o putem dobândi”.

De remarcat este faptul că ambele cateheze au fost atent pregătite, ceea ce a făcut să aibă un efect pozitiv asupra celor ce au participat.  (Pr. Merăuță Vasile, responsabil cateheză în cadrul Protopopiatului Săveni)