Vineri, 8 Decembrie 2017

Pentru al patrulea an consecutiv, în Protopopiatul 3 Iaşi s-au desfăşurat, în lunile octombrie şi noiembrie, catehezele demonstrative realizate cu ocazia Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi a anului  comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.

Catehezele prezentate au cuprins învăţătura despre sfintele icoane, despre Patriarhul Justinian Marina, despre mărturisirea credinţei în perioada comunistă, despre viaţa duhovnicească a creştinilor sau despre cum ne pregătim pentru primirea Sfintelor Taine.

Au susţinut cateheze pr. Toma Vasile - Parohia Dagâţa, pr. Dumitriu Neculai - Parohia Ţibăneşti, pr. Ciubotariu Costel - Parohia Valea Ursului, pr. Ungureanu Romeo - Parohia Ciurbeşti, pr. Anegroaei Mihai - Parohia Scoposeni, pr. Geantău Ionuţ - Parohia Poiana Mănăstirii, pr. Rotaru Cristian - Parohia Hoiseşti, pr. Timofte Eusebiu - Parohia Leţcani 3, pr. Hîrcă Iulian - Parohia Mădârjac, pr. Apostol Daniel - Parohia Dumbrava, pr. Albişteanu Constantin - Parohia Budeşti, pr. Voroneanu Mihail - Parohia Şcheia, pr. Pavăl Dorel - Parohia Tufeşti, pr. Papă Teodor - Parohia Cuza Vodă, pr. Albet Adrian - Parohia Bârnova, pr. Brehnă Ionel - Parohia Satu Nou. În perioada următoare se va susţine o cateheză demonstrativă şi de către pr. Sînzeanu Remus - Parohia Cărbunari.

Majoritatea catehezelor au fost prezentate într-un mod atractiv, folosindu-se videoproiector, imagini religioase sau icoane, iar prin diferite metode didactice participanţii au fost implicaţi activ în cateheze. Se observă, ca şi în ceilalţi ani, o dorinţă puternică a enoriaşilor de a lua parte la acest tip de cateheze şi de a afla răspuns la multe dintre întrebările pe care ei le au.

„Catehezele informează şi explică noţiuni elementare sau importante despre credinţa ortodoxă, venind în sprijinul credincioşilor pentru întărirea credinţei“, ne-a spus un enoriaş al Parohiei Valea Ursului, prin intermediul chestionarelor care se completează de participanţi la finalul catehezelor. De asemenea, un participant la cateheza de la Parohia Şcheia a menţionat: „Activitatea desfăşurată a avut un caracter profund pedagogic şi psihologic asupra enoriaşilor prezenţi. A fost valorificată latura creativă a activităţii şi stimulată prezenţa la slujbele religioase”.

Parohiile unde s-au prezentat cele mai reuşite cateheze demonstrative vor primi materiale catehetice necesare pentru desfăşurarea în cele mai bune condiţii a activităţilor de acest fel. Catehezele demonstrative din acest an vin în completarea celor desfăşurate în anii anteriori şi au rolul de a dinamiza activitatea învăţătorească din parohii. (Pr. George Bamboi - responsabil cateheză Protopopiatul 3 Iaşi)