Sâmbătă, 10 Iunie 2017
Tudorel Rusu

În zilele de 8 și 9 iunie, la Mănăstirea Putna s-a desfășurat cea de-a IX-a ediţie a Simpozionului Internaţional Studia Theologica Doctoralia. Tema întâlnirii academice a fost „Expresii ale cercetării teologice în Școlile Doctorale,  astăzi”. Organizatori au fost Școala Doctorală a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Universitatea „Al. I. Cuza” din Iaşi, în colaborare cu Facultatea de Teologie Catolică a Universităţii „Karl Franzens” din Graz (Austria) și cu Institutul Teologic „Sfântul Ioan Damaschin” al Universității din Balamand (Liban).

Programul Simpozionului a debutat cu o slujbă de Te-Deum în biserica Mănăstirii Putna și a continuat cu momentul solemn de deschidere, după care, împărțiți pe 3 săli, cei 55 de doctoranzi prezenți și-au susținut comunicările științifice în șase sesiuni de lucru. La finalul manifestării a fost oficiată o slujbă de pomenire pentru părintele profesor Adrian Gabor, trecut la Domnul pe data de 2 iunie 2017.

Comunicările studenţilor doctoranzi care se vor remarca prin valoarea lor ştiinţifică şi vor avea avizul conducătorilor de doctorat, vor fi publicate în cel de-al IX-lea volum al seriei Studia Theologica Doctoralia.