Luni, 17 Aprilie 2017
Constantin Ciofu

La Schitul Pocrov al Mănăstirii Neamţ din judeţul Neamţ a fost oficiată luni, 17 aprilie 2017, Slujba Privegherii în cinstea Sfântului Ierarh Pahomie de la Gledin, Episcopul Romanului.

Vecernia şi Utrenia hramului s-au săvârşit în biserica aşezământului monahal, închinat Maicii Domnului, în prezenţa câtorva pelerini. Cele două slujbe au avut o rânduială deosebită întrucât ne aflăm în Săptămâna Luminată. La final, vieţuitorii schitului şi credincioşii au fost miruiţi, iar apoi au primit litie. Mâine, 18 aprilie 2017, de la ora 8:00, programul liturgic va continua cu Slujba Acatistului şi Sfânta Liturghie, iar apoi se va organiza agapa frăţească. Ieromonahul Ambrozie Ghinescu, egumenul Schitului Pocrov, a explicat că ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Pahomie (14 aprilie) a coincis cu perioada specială din Săptămâna Patimilor. Astfel, cinstirea sfântului ocrotitor s-a rânduit în a treia zi de Paşti. „Biserica Schitului din Poiana Raiului de la Pocrov poartă liniştea şi prezenţa Sfântului Ierarh Pahomie. Pelerinii şi iubitorii aşezământului monahal de la Pocrov au bucuria întâlnirii unui loc deosebit, pentru că Sfântul Pahomie şi-a dorit ca acest locaş să fie unul de rugăciune şi de linişte”, a spus ieromonahul Ambrozie Ghinescu.