Duminică, 13 Octombrie 2019

Cu prilejul sărbătorii Sfintei Cuvioase Maici Parascheva, ocrotitoarea bisericii din Plesesti (14 octombrie) va fi adusă spre cinstire și închinare la acest locaș de cult Icoana Maicii Domnului Portărița de la Rădășeni, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Pimen, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăutilor.

Programul slujbelor de la Pleșești este următorul: Duminică, 13 octombrie, ora 16:30 - întâmpinarea sfintei icoane în față școlii din Plesesti, apoi procesiune în jurul sfintei biserici; 17:00 - Slujbă Vecerniei mari cu Litia și Paraclisul Maicii Domnului; Luni, 14 octombrie, 07:45- 12:00  - Utrenia, Acatistul Sfintei Parascheva și Sfânta Liturghie, pomenirea ctitorilor bisericii, procesiune în jurul sfintei biserici și agapă frătească pentru toți credincioșii prezenți. (Pr. Daniel-Constantin Loluță)