Marţi, 12 Decembrie 2023

În cadrul conferinței semestriale cu preoții din Protoieria Dorohoi, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, l-a hirotesit întru protopop pe pr. Ionuț Apetrei, înlocuindu-l astfel după 22 de ani de slujire pe pr. Stelian Ciurciun.

Părintele Stelian Ciurciun și-a încheiat activitatea luni, 11 decembrie, ca protopop în Protopopiatul Dorohoi, după 22 de ani de slujire. După oficierea Sfintei Liurghii de către IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, la biserica Parohiei Hilișeu Cloșca, cu prilejul Conferinței preoțești semestriale, a avut loc numirea unui nou protopop la Dorohoi, respectiv a părintelui Ionuț Apetrei, preot paroh la Parohia „Sfântul Ilie”  Dealu Mare.

Părintele Ionuț Apetrei este absolvent al Seminarului „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi, promoția 1993-1999, licențiat al Facultății de Teologie Ortodoxă Iași, promoția 1999-2003, specializarea Teologie Pastorală. A fost numit preot paroh la Parohia „Sfântul Ilie” Dorohoi din anul 2006, a activat ca profesor de religie în perioada 2007-2010, la Grupul Școlar „Regina Maria” din oraș.

În prezent, pr. Ionuț Apetrei este profesor de catehetică-omiletică la Seminarul Teologic Dorohoi.

Îi dorim părintelui Ionuț Apetrei mult succes în noua sa activitate misionară. (Protopopiatul Dorohoi)