Miercuri, 4 Iulie 2018

În perioada 1 - 8 iulie 2018 are loc cea de-a VI-a ediție a Festivalului - Concurs  Coral Internațional pentru Tineret Gavriil Musicescu, organizată de către Asociația Iubire și Încredere - Iași în partenereriat cu Primăria Municipiului Iași, prin compartimentul Centenar, în cadrul Programului Centenar al Primăriei Municipiului Iași 2017-2020. Astăzi, 4 iulie, de la ora 16:00, organizatorii invită publicul ieşean să se bucure de un Concert coral dedicat Centenarului Marii Uniri în Sala Henri Coandă, Palatul Culturii Iaşi, alături de coruri de copii şi tineri din judeţul Iaşi şi judeţul Vaslui.

După cum se arată în comunicatul evenimentului, în după-amaiza aceasta vor concerta: Corul „Arhanghelii” - Parohia Draxeni, Comuna Tebricea, judeţul Vaslui, coordonator prof. Cristina Macsim; Florentin Cojocaru - student teolog în anul III la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” - Iaşi din Sat Cuza Vodă,Comuna Ipatele, Judeţul Iaşi; Alexandra Elena Parasca - elevă din Parohia Dumitreștii Gălății, Comuna Schitu Duca, Județul Iași; Grupul Vocal Hurgheșelul - Parohia Feredeni, Comuna Deleni, Judeţul Iaşi, coordonator pr. Fotea Danuţ şi dirijor prof. Fotea Iulia; Corul de copii Musica Viva - al Asociației Iubire și Încredere, dirijor dr. Daniela Doroşincă; Daniela Gherasim - violonist, elev în clasa a X-a la Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă”, Iași.

La final, va susține un recital Corul Conservatorului Municipal din Manresa, Spania - dirijor Francesc Valles Fuster.

Intrarea la concert este liberă.