Marţi, 28 Noiembrie 2023
Flavius Popa

În biserica Mănăstriii Sângeap-Basaraba din județul Iași va avea loc duminică, 10 decembrie, începând cu ora 17.30, cea de-a doua ediție a Concertului de colinde „Bun ești, Doamne, bun”. Evenimentul va avea loc cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan.

Grupul psaltic „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, dirijat de Matei Doroșincă, Corul bărbătesc „Savaiții” de la Biserica „Sfântul Sava” din Iași, coordonat de Amfian Cazac, și soprana Alexandra Matache vor interpreta colinde și cântări închinate Nașterii Domnului la concertul care va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare.

Evenimentul, coordonat de Lică Drăgușanu, este organizat de către Parohia „Buna Vestire” Bădeni, Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Zlodica și Parohia „Sfinții Cuvioși Mihail și Simeon” Lupăria-Cotnari, în parteneriat cu Mănăstirea Sângeap-Basaraba și Primăria comunei Scobinți.

Concertul de colinde va fi prezentat de Ștefania Matei. Intrarea este liberă.