Marţi, 20 Decembrie 2022
Pr. Cristian Moaleş

În după amiaza zilei de duminică, 18 decembrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, la Casa Culturii „Ion Creangă” din Târgu Neamț, a avut loc Concertul tradițional de colinde „Lumina lui Hristos”, organizat de Protopopiatul Târgu Neamț.

În cadrul programului artistic un număr de șapte formații corale au susținut lucrări muzicale deosebite, colinde, care au scopul de a vesti marea bucurie a Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Au interpretat: Grupul catehetic „Copii ai Aceluiași Dumnezeu” al Parohiei Boiștea, Grupul Psaltic „Sihăstria Carpaților” al Mănăstirii Sihăstria, Grupul Psaltic „Cuviosul Rafail” al Mănăstirii Agapia, Corurile reunite ale Seminarului Teologic Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț, Corala Preoțească „Păstorul cel Bun” a Protopopiatului Târgu Neamț, Corul „Agapis” al Liceului Teologic Ortodox „Cuvioasa Parascheva” de la Mănăstirea Agapia și Grupul folk de copii „Ariciorii”.

La finalul concertului părintele Protoiereu Nicolae Axentioi a adresat un cuvânt de binecuvântare și de mulțumire din partea Părintelui Mitropolit Teofan:

„Bucuria aceasta a Nașterii Domnului să o păstrăm în suflet și să o transmitem mai departe, nu numai în seara aceasta, ci și în tot timpul anului pentru că Sărbătoarea Crăciunului este sărbătoarea familiei, sărbătoarea bucuriei, sărbătoarea în care ne bucuram de marele dar al Întrupării Fiului Lui Dumnezeu.”