Luni, 10 Aprilie 2017

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Teofan, a avut loc Concursul Naţional de Creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii“ închinat anului 2017, declarat Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, în Patriarhia Română.

Concursul a fost organizat la Târgu Neamţ în data de 5 aprilie şi au participat un numar de 12 parohii, cu un efectiv de 30 copii concurenţi. Toţi cei implicaţi au prezentat lucrări cu titluri şi conţinuturi dedicate temei concursului, arătând un interes deosebit icoanei şi rolului ei în viaţa creştinului ortodox. Evaluarea lucrărilor a fost făcută de  o comisie alcătuită din profesor de religie Anca Ipate, profesor de limba română Elena Apetroaiei, profesor educaţie plastică Oana Grădinaru, pr. Nicolae Axentioi, protopop al Protopopiatului Tg. Neamţ, şi pr. Filip Marian, misionar protopopesc.

Au fost acordate premii şi diplome de participare pentru toţi concurenţii, în funcţie de punctajul obţinut.

Clasamentul primelor locuri a fost stabilit astfel: locul I: Alexandra-Maria Nechifor, reprezentanta grupului catehetic „Copii ai aceluiaşi Dumnezeu“ - Parohia Boiştea; locul al II-lea: Andrea-Alexandra Măriuţă -Parohia Humuleşti şi Antonia Anechitei - Parohia Cracăul Negru; locul al III-lea: Vartic Ivona-Casiana - Parohia Păstrăveni şi Ioana-Alexandra Constantin - Parohia Săveşti. (Pr. Gheorghe Trofin, responsabil Biroul de cateheză al Protopopiatului Tg. Neamţ)