Joi, 22 Martie 2018
Flavius Popa

La Palatul Culturii din Iași, în sala „Ștefan Procopiu”, s-a desfășurat miercuri, 21 martie a.c., conferința cu tema  „Contribuţia Bisericii Ortodoxe Române la realizarea Unirii de la 1 Decembrie 1918”, moderată de părintele prof. univ. dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași.

Evenimentul, dedicat Centenarului Marii Uniri, a fost organizat de Asociaţia „Universul Prieteniei” Iaşi, în parteneriat cu Muzeul Științei și Tehnicii „Ștefan Procopiu” din cadrul Complexului Muzeal Național „Moldova” Iași.

În prelegerea sa, părintele decan a subliniat câteva aspecte cu privire la evenimentele celebrate cu ocazia Centenarului Marii Uniri: „Noi, moldovenii, și nu numai, suntem în ajunul a două mari evenimente în Iași. Cel dintâi va avea loc duminică, de Buna Vestire, când va fi proclamat ca sfânt al Bisericii Ortodoxe Române, Sfântul Iosif Naniescu, basarabean de origine. Cel de-al doilea eveniment va fi marți, unde va fi marcat Centenarul și reprezintă primul moment important din acest Centanar: unirea Basarabiei cu România. În câteva cuvinte, aș putea spune că această contribuție a Bisericii Ortodoxe Române este uriașă. Ceea ce s-a înfăptuit practic în anul 1918 reprezintă efortul de secole al românilor. În acest an serbăm doar apogeul acestor evenimente, 26 martie unirea Basarabiei, 28 noiembrie unirea Bucovinei, 1 decembrie unirea Transilvaniei, a Banatului, a Crișanei. Însă ele reprezintă doar finalul și un nou început”.

Seria de conferințe consacrate aniversării Centenarului Marii Uniri a debutat în luna februarie a.c. și va continua până în iunie 2018, cu prezentări având ca temă această mare sărbătoare a poporului român.