Joi, 20 Decembrie 2018

Marți, 18 decembrie 2018, începând cu ora 16:00, Sala „Sinaxar” din cadrul Ansamblului Mitropolitan din Iași a găzduit un eveniment special dedicat comunității rome. Sectorul de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor, prin Departamentul Minorități, a organizat o conferință ce l-a avut ca invitat pe drd. Lăcătuș Crăciun Ioan, președintele Asociației „Sfântul Moise Arapul” a Arhiepiscopiei Clujului, Vadului și Feleacului.

Titlul conferinței la care au participat câteva zeci de persoane, majoritatea preoți care au în parohii comunități de romi, a fost „Hristos în viața comunităților de romi de pe cuprinsul țării noastre”. Invitatul manifestării a drd. Lăcătuș Crăciun Ioan, președintele Asociației „Sfântul Moise Arapul” a Arhiepiscopiei Clujului, Vadului și Feleacului.  Asistent-cercetător în cadrul Institutului pentru Studierea Problemelor Minorităților Naționale și doctorand în cadrul Facultății de Teologie din Cluj, Lăcătuș Crăciun Ioan a abordat teme precum „Contribuția romilor la realizarea Marii Uniri”, „Rolul catehezei ca prim factor într-o pastorație eficientă”, „Metode educaționale aplicabile comunităților de etnie romă”.

„Conferința a fost o provocare în cadrul instituţional faţă de un domeniu de misiune și pastorație delicat, sensibil, precum cel al Pastorației Bisericii Ortodoxe printre romii din România. Această primă conferinţă reprezintă şi pionieratul unei înfrăţiri în scopul dinamizării instrumentelor de misiune printre etnicii romi din România, care va fi consfinţită printr-un parteneriat între entităţile responsabile cu misiunea şi pastoraţia romilor din cele două centre eparhiale, Iaşi şi Cluj, cu binecuvântarea celor doi ierarhi, (Departamenul de Minorităţi  Arhiepiscopia Iaşilor şi Asociaţia Ortodoxă Social-Misionar-Culturală pentru Romi „Sfântul Moise Arapul", din cadrul Arhiepiscopiei Clujului)”, a declarat domnul Lăcătuș Crăciun Ioan în cadrul conferinței.

„Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan și sub atenta coordonare a părintelui consilier Nicodim Petre, Departamentul Minorități al Sectorului de Misiune a organizat conferința aceasta din dorința de a oferi, din experiența unei asociații ortodoxe care a lucrat mult timp cu comunitățile de romi, metode pastorale si educaționale care ar putea fi aplicabile comunităților de romi de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor. Această conferință a fost, de fapt, un prim pas din șirul de activități care vor urma, deoarece a fost conceput un acord de parteneriat cu Asociația «Sfântul Moise Arapul» care se va întinde pe un an si care are ca obiective implementarea unor proiecte de sensibilizare, informare și consilere a preoților din parohiile cu enoriași romi,  a enoriașilor romi, precum și a întregii comunitați.La sfârșitul conferinței, un grup de colindători venit de pe plaiuri botoșănene, format din copii de etnie romă,  au încantat auditoriul cu un buchet de colinde în limba romani și în limba română. După acest moment, a urmat vizita la palatul mitropolitan unde, atât copiii cât și preoții, alături de domnul Lăcătuș Crăciun Ioan, au primit binecuvântare de la Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei”, a specificat pr. Alexandru Baciu, coordonator al Departamentului Minorități din cadrul Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor.