Vineri, 16 Decembrie 2022

Joi, 15 decembrie, la Parohia „Sfântul Ioan Evanghelistul și Sfântul Proroc Ilie” Mănăstirea, comuna Dagâța, Protopopiatul Iași III, s-a desfășurat o conferință duhovnicească.

Conferința cu tema „Postul, rugăciunea viața creștină în contextul provocărilor societății moderne”, susținută de părintele protosinghel Iustin Neagu de la Biserica Spitalului Socola, a fost organizată de Protopopiatul Iași 3 în colaborare cu Parohia Mănăstirea, la inițiativa părintelui protoiereu Mihail Roșu și a părintelui paroh Gabriel Puiu.

După Sfânta Liturghie săvârșită de un sobor de șase preoți, părintele protopop a adresat un cuvânt de întâmpinare părintelui conferențiar, în care a evocat personalitatea și misiunea părintelui Iustin Neagu, a subliniat importanta organizării conferinței, mulțumind totodată comunității satului Mănăstirea pentru primirea plină de dragoste și apreciind numărul mare de credincioși prezenți la eveniment.

În expunerea sa, părintele Iustin a adus în conștiința participanților cugetări profunde despre post, rugăciune, viața creștină în societatea contemporană, necesitatea improprierii personale a Jertfei Mântuitorului, despre depresie și singurătate și, respectiv, despre boli moderne care afectează atât tinerii cât și bătrânii societății românești.

În încheierea conferinței, părintele paroh Gabriel Puiu a mulțumit atât părintelui Iustin, cât și părintelui protopop pentru marea bucurie duhovnicească adusa credincioșilor Parohiei Mănăstirea. Totodată a reliefat emoția și trăirea profundă a cuvântului părintelui Iustin de către auditoriu, accentuând împreună cu părintele importanta vieții liturgice, prin care omul se odihnește din tumultul existenței; doar în Sfânta Liturghie și în rugăciune, omul primește răspuns la întrebările existențiale personale.

Conferința s-a încheiat cu un recital de colinde adus în dar participanților de elevii Școlii Gimnaziale Mânăstirea și cu o agapă frățească, la finalul căreia atât preoții cât și credincioșii au cântat colinde.