Sâmbătă, 11 Iunie 2022

Joi, 9 iunie, la Parohia „Sfântul Dimitrie” Miorcani din județul Botoșani a avut loc Conferința preoțească din Protopopiatul Darabani. La eveniment a fost prezent și Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Ziua a început cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către Părintele Episcop-vicar, dimpreună cu preoții protoieriei botoșănene, iar la final, clericii au binecuvântat noua casă socială a Parohiei Mirocani.

Pentru merite deosebite, în semn de recunoștință pentru lucrarea împlinită la parohie, părintele paroh Remus Octavian Hrușcă a fost hirotesit iconom stavrofor.

În continuare, PS Nichifor Botoșăneanul, dimpreună cu părintele protopop Constantin Pînzariu și părintele inspector eparhial Mihai Zvorâște, au participat alături de preoții din zona Darabaniului la conferința semestrială preoțească, care a avut loc în locașul de cult.

Tema întâlnirilor preoțești din acest an este „Rugăciunea în viața preotului” și se încadreză în manifestările prilejuite de Anului omagial al rugăciunii în Patriarhia Română.

Conferințele preoțești se desfășoară în fiecare din cele treisprezece protoierii din Arhiepiscopia Iașilor și sunt prezidate de către Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan sau de către delegatul chiriarhului. Un preot din fiecare protopopiat va prezenta un referat pe tema propusă, sesiunea continuă cu dezbateri pe subiectul prezentat, iar clericii vor primi, la final, îndemnuri pastorale din partea ierarhului.