Marţi, 7 Septembrie 2021

Astăzi, 7 septembrie 2021, s-a încheiat campania „Un ghiozdan pentru școală, o șansă pentru educația unui copil”, organizată de către Societatea Ortodoxă a Femeilor Române Iași.

În ajunul sărbătorii Nașterii Maicii Domnului, SOFR a ajuns la copiii din satul Berza, comuna Santa Mare, Protopopiatul I Iași, cu 37 de ghiozdane pline cu rechizite pentru preșcolari și elevi, achiziționate din donațiile doamnelor și domnișoarelor membre ale Societății Ortodoxe a Femeilor Române Iași.

Cu sprijinul  părintelui paroh Bodea Mihai de la Parohia Berza, s-au identificat nevoile familiilor  din care fac parte copiii pentru a putea fi dus la îndeplinire scopul propus în campania noastră.

Mulțumim tuturor celor care  au răspuns inițiativei noastre, încredințându-vă că tot efortul dumneavoastră a ajuns acolo unde era mai multă nevoie. Un popor educat și credincios este un popor demn, care nu rămâne fără identitate, fără valoare sau fără istorie.