Marţi, 13 Iunie 2017

Joi, 8 iunie 2017, Corala preoțească „Apostolii” a Arhiepiscopiei Iasilor, coordonată de către părintele Hrestic Nichifor, a efectuat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, un pelerinaj în Republica Moldova.

„Primul obiectiv vizat a fost chiar sediul Mitropoliei Basarabiei, unde am fost întâmpinați de IPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor și de PS Părinte Antonie de Orhei, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului, care ne-au primit cu mare bucurie și ne-au oferit un cuvânt de învățătura, în care s-au referit și la viața bisericească din cadrul Mitropoliei. După ce ne-am închinat în Paraclisul mitropolitan, IPS Părinte Petru ne-a dăruit fiecăruia câte o carte de predici, ca binecuvântare”, a precizat pr. Hrestic Nichifor.

Între celelalte obiective vizitate s-au numărat Catedrala mitropolitană și Biserică „Schimbarea la Față” din centrul Chișinăului, Mănăstirea Hîncu, Mănăstirea Căpriana, ctitoria Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt, precum și Mănăstirea Curchi din raionul Orhei.