Joi, 15 Iunie 2017

Cinstitul Brâu al Maicii Domnului de la Mănăstirea „Kato Xenia” din Grecia a fost adus astăzi în Parohia „Sfântul Nicolae” din Piatra Neamț. Racla cu Cinstitul Brâu va rămâne în Piatra Neamț în perioada 15-17 iunie 2017.

Delegația Mitropoliei de Volos care aduce sfântul odor a sosit în parohie în jurul orei 16.00. În această seară vor fi oficiate Acatistul Acoperământului Maicii Domnului și slujba Vecerniei.

Cu acest prilej, vineri și sâmbătă, în parohia nemțeană vor fi oficiate mai multe slujbe religioase. Biserica parohială va fi deschisă în aceste trei zile între orele 6.00-22.00, după cum informează părintele Ștefan Oprea, parohul comunității.

În perioada 18-20 iunie 2017, Brâul Maicii Domnului va fi adus în Parohia bucureșteană „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan”, Sector 4.

Sursa: basilica.ro