Marţi, 3 Ianuarie 2017
Tudorel Rusu

În perioada sărbătorii Naşterii Domnului, la Biserica „Buna Vestire“ - Sarata din Piatra Neamţ, la iniţiativa părintelui paroh Constantin Capşa şi a Liceului „Gh. Ruset Roznovanu“, prin dir. prof. Oana Ilarie şi pr. prof. Mihai Capşa-Togan, a avut loc prima ediţie a evenimentului „CULT - concert de muzică bună“.

Sub bagheta domnilor profesori Isidor Rusu şi Leonid Ciobanu, elevii Liceului de Arte „Victor Brauner“ din Piatra Neamţ au interpretat compoziţii naţionale şi internaţionale. Astfel, Ansamblul de acordeoane a intonat colindele „Astăzi S-a născut Hristos“, „Domn, Domn, să-nălţăm“ şi „Deschide uşa, creştine!“ (clasa prof. Sidor Rusu); elevul Mihai Stolniceanu - „Vals“, din filmul „Blânda şi tandra mea fiară“, avându-l compozitor Eugeniu Doga; Cătălin Apostol a interpretat  „Zborul cărăbuşului“ de N. A. Rimski-Korsakov; Ionuţ Damaschin - piesa „Izvoraşul“, compozitor Eugeniu Doga; profesor Sidor Rusu - „Ave Maria“ de F. P. Shubert, „Balada“ de C. Porumbescu, „Hora Mărţişorului“ de Gr. Dinicu; iar Ansamblul de saxofoane a interpretat „Andantino P.E.M. Grunberg“, „Steaua sus Răsare“ (clasa prof. Ilarion Ciobanu).

„Muzica este cel mai frumos sunet prezent în viaţa noastră, iar omul este un ansamblu de trăiri şi nu am fi autentici dacă nu am avea la fiecare poveste un fior, şi la fiecare ritm o amintire. Muzica o ascultăm zilnic, voluntar sau involuntar, pe stradă, la şcoală, la birou sau acasă. Muzica noastră sau a altora, fără să vrem, ne pătrunde adesea în minte şi ne influenţează comportamentul. Muzica exprimă foarte bine ceea ce sufletul simte şi trăieşte. Platon spunea că muzica este „o lege morală ce dă suflet universului, aripi minţilor, zbor imaginaţiei, farmec tinereţii şi viaţă oricui“. Mai aproape de noi, Ioan de Kronstadt ne sfătuieşte să nu ne lăsăm vrăjiţi de armonia sunetelor scoase de instrumente şi de voci omeneşti, ci să căutăm să descoperim efectul acestora asupra sufletului şi spiritul lor autentic. Muzica trebuie să aducă în suflet o stare de linişte, de înţelepciune şi de sfinţenie“, ne-a declarat pr. prof. Mihai Capşa-Togan.