Luni, 7 Decembrie 2020
Flavius Popa

Voluntarii Colegiului „Sfântul Nicolae” din Iași au ajuns sâmbăta trecută, 5 decembrie a.c., la Parohia „Sfânta Parascheva” din localitatea Budești, județul Iași. Aceștia le-au adus copiilor din sat ghete, dulciuri și o mulțime de daruri din partea Sfântului Nicolae. Peste 70 de tineri din parohie au primit încălțăminte nouă pentru sezonul rece cu sprijinul Asociației „Saint Paraskeva Orthodox Charity” din Chicago.

Studenții comunității „Sfântul Nicolae” din Iași au organizat în ajunul sărbătorii Sfântului Nicolae o nouă ediție a proiectului „Cutia cu papucei pentru Ei”. Conform tradiției Bisericii noastre, Ierarhul Mirelor Lichiei mai este considerat simbolul generozității și prietenul copiilor deoarece el este perceput de copii ca un sfânt milostiv, dăruitor, un prieten discret. După acest model, voluntarii CSN au adus cu ei ghetuțe, cadouri și dulciuri pentru 77 de copii și tineri care provin din familii defavorizate. De asemenea, aceștia au participat la Sfânta Liturghie și s-au jucat un prietenii Sfântului Nicolae.

„Ne bucurăm că am reușit și în această iarnă să aducem copiilor din Budești un strop de fericire, prin intermediul acestui proiect atât de drag. La această ediție a «Cutiei cu papucei pentru Ei»  am reușit să ajungem, cu sprijinul doamnei Mariana Cuceu de la «Saint Paraskeva Orthodox Charity» și prin implicarea părintelui paroh Mihail Afloarea, la 77 de copilași care au o situație financiară mai dificilă. Am rămas impresionați de felul cum ne-au primit, cu atâta căldură sufletească, iar micuții ne-au întâmpinat cu o mulțime de zâmbete. Copiii au primit în dar de la voluntarii Sfântului Nicolae, ca de fiecare dată, câte o pereche de ghetuțe, o mică surpriză dulce și s-au bucurat de întâlnirea cu membrii Colegiului” ne-a mărturisit Vlăduț Ipate, coordonatorul Comisiei Proiecte CSN.

Următoarea ediție a proiectului va avea loc astăzi, 7 decembrie, în satul Gănești din județul Iași. Pentru a afla mai multe detalii cu privire la proiectul „Cutia cu papucei pentru Ei”, vă invităm să accesați pagina de facebook Colegiul „Sfântul Nicolae” din Iași sau Cutia cu papucei pentru Ei.