Joi, 14 Decembrie 2017

E perioada colindelor, a sărbătorilor în care ne reamintim și retrăim cu drag anii copilăriei, dar mai ales a bucuriei de a dărui celor dragi cadouri frumoase. Același lucru s-a întâmplat și în Parohia Stânca Roznovanu, comuna Victoria, duminică, 10 decembrie 2017. O familie de buni creștini, în colaborare cu părintele paroh Adrian Miron și doamna preoteasă Roxana, au dorit să dăruiască nu doar daruri, ci mai mult zâmbete pe chipurile celor mici.

Povestea a început în cursul anului 2016, când familia Daniela si Gheorghe Marcu din județul Bacău au donat o masă caldă la o pensiune din satul vecin și pachete cu mănuși, fular, fes și dulciuri. Anul acesta, surpriza a fost la fel de frumoasă, fiindcă au dăruit câte o pereche de ghete și dulciuri celor 75 de copii din parohie, după ce aceștia au participat la Sfânta Liturghie. Au reușit astfel să-l aducă pe Moș Nicolae și anul acesta celor care îl așteptau cu atât de multă nerăbdare.

A fost un dar binemeritat, fiindcă cei mici au fost cuminți, au participat la diferite activități, la programul liturgic al parohiei și mai ales au pregătit  un concert de colinde dirijați de doamna preoteasă Roxana. „Sperăm ca din toată această activitate misionară, atât părinții, dar și copilașii, să rămână cu dragostea de biserică și să continue participarea la Sfânta Liturghie pe tot parcursul anului”, a declarat părintele paroh Adrian Miron. Cu emoție, doamna Daniela Marcu a adăugat: „În primul rând doresc să-I mulțumesc lui Dumnezeu pentru că ne-a ajutat să ajungem în satul Stânca. Astfel, din milostenia Domnului și prin colaborarea părintelui Adrian, am reușit și anul acesta să mă dedic întru totul acestui obicei de a oferi cadouri în  preajma sărbătorilor. Doresc să vă asigur că momentul artistic m-a copleșit la fel de mult ca și anul trecut, motiv pentru care le mulțumesc copiilor din Parohia Stânca. Copiii sunt deosebiți prin fiecare moment oferit, făcându-mă să mă simt și eu deosebită. În preajma sărbătorilor de iarnă trebuie să dăruim sinceritate, bunătate, toleranță, iubire, respect și ajutor. În acest fel vom primi încredere, speranță de mai bine și liniște sufletească. Aici, acum, alături de cei mici, am găsit  pacea interioară. Vreau să îi asigur că darurile sunt oferite din tot sufletul, odată cu toate urările noastre de bine, sănătate și prosperitate, cu rezerva de a ne îngădui Cel de Sus să ne revedem peste ani în aceeași formulă sau una mai numeroasă, pentru a sărbători prietenia și praznicul Nașterii Domnului”.