Miercuri, 30 Noiembrie 2022

Proiectul de finanțare al Parohiei Vovidenia din Iași, având codul SMIS 117907, a  fost demarat la data de 26.11.2017. Finanțarea este acordată prin Programul Operațional Regional 2014-2020, prioritatea de investiție 5.1 Conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului natural și cultural, având o valoare totală de 5.113.254,20 lei, din care 4.512.257,95 lei reprezintă finanțare nerambursabilă.

OBIECTIVUL GENERAL al proiectului „Restaurare si consolidare Biserica Vovidenia, Iași” constă în:

• Punerea în valoare a obiectivului de patrimoniu Biserica Vovidenia din Iași prin protejarea și valorificarea durabilă a acestuia în scopul creșterii numărului anual mediu de vizitatori și dezvoltarea locală a municipiul Iași.

Pentru realizarea unui tur virtual al obiectivului de patrimoniu ce figurează în lista Monumentelor istorice din județul Iași la pozția 1294 cu indicativul: IS-II-m-B-04092 vă invităm să accesați acest link.

Precizăm că monumentul istoric restaurat datează din vremea domnitorului Vasile Lupu (anul 1645) și va fi reintrodus în circuitul turistic al orașului, având șansa de a fi poziționat în zona centrală a orașului, foarte aproape de câteva monumente istorice de mare valoare, cum ar fi mănăstirea Golia, Biserica armenească, Biserica Sfîntul Sava, toate trecute deja prin proiecte europene de consolidare-restaurare.

Datele de contact ale beneficiarului: PAROHIA „VOVIDENIA”- IAȘI, Str. Vovideniei nr. 5, municipiul Iași, cod poștal 700079, județul Iași, E-MAIL: parohiavovidenia@yahoo.com, Persoana de contact: PREOT ISAI MIHAI-DANIEL, Facebook: Parohia Vovidenia