Sâmbătă, 19 Decembrie 2020
Flavius Popa

Mâine, 20 decembrie 2020, începând cu ora 19.00, Mitropolia Moldovei și Bucovinei va transmite online Concertul anual de colinde. În cadrul evenimentului de duminică seară vom putea asculta colindele Corului academic „Byzantion”, cântările Ansamblului „Plăieșii” din Republica Moldova sau fragmente din concertul Surorilor Osoianu din anul 2014. Evenimentul va fi transmis live pe rețelele media (Facebook și YouTube) ale portalului ortodox doxologia.ro.

Evenimentul de duminică seară reprezintă un buchet de colinde ale corurilor care au cântat în ultimii ani la Concertul de colinde MMB. Acestea vor fi grupate în mai multe secțiuni: colinde de întâmpinare, colinde cu mesaj religios, colinde pentru gazde, colinde de Moș Ajun și Moș Crăciun, ș.a. La final, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va transmite urmăritorilor un mesaj de binecuvântare.

Concertul online de colinde al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei va fi prezentat de părintele Bogdan Țifrea, redactorul-șef al Studioului Radio Trinitas din Iași.

În cadrul evenimentului de mâine vom asculta următoarele coruri:

• Corul academic „Byzantion”
  • Ansamblul „Plăieșii” din Republica Moldova
  • Surorile Osoianu
  • Ansamblul folcloric „Fiii Putnei” – Putna
  • Corala „Vocile primăverii” Chișinău
  • Corul „Cuviosul Iosif” de la Mănăstirea Văratec
  • Corul „Sf. Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași
  • Corul Mănăstirii Diaconești
  • Corul Școlii „Varlaam Mitropolitul”
  • Corala „Universitas” al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
  • Orchestra „Mugureii” din Obcini
  • Grupul vocal tradițional al Liceului „Ion Nistor” Vicovu de Sus

Concertul de colinde MMB va fi transmis live pe rețelele media (Facebook și YouTube) ale portalului ortodox doxologia.ro.